সুগন্ধিৰ বিষয়ে !!!!

ডঃ বিক্ৰমজিত কাকতি

বিশ্বৰ পাৰ্ফিউম বা সুগন্ধিৰ বজাৰত অসমৰ এক উচ্চ আসন আছে। অসমৰ চাহৰ দৰে অসমৰ সুগন্ধিৰো আন্তৰ্জাতিক বজাৰত চাহিদা অতি উচ্চ। আমি প্রায় সকলোৱেই পাৰ্ফিউম ব্যৱহাৰ কৰোঁ। কিন্তু আমি বহুতেই ইয়াৰ বিভিন্ন Classificationৰ বিষয়ে নাজানোঁ। এই লেখনিৰ দ্বাৰা সুগন্ধিৰ Classificationৰ বিষয়ে এক চমু আভাষ দিয়াৰ প্ৰয়াস কৰা হৈছে।
ইয়াত মাথোঁ পাৰ্ফিউমৰ কথা হে উল্লেখ কৰিছোঁ Deodorantsৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰা নাই।
যেতিয়া আপুনি পাৰ্ফিউম কিনিবলৈ যায় তেতিয়া বটল বোৰত তলত উল্লেখ কৰা যি কোনো এটা বাক্য দেখা পাবই
1) Parfum অথবা Extrait
2) Esprit de parfum (ESdP)
3) Eau de parfum (EdP) বা Parfum de toilette(PdT)
4. Eau de Toilette (EdT)
5) Eau de Cologne (EdC)
6) Eau fraiche (Ef)
যদি উপৰোক্ত কথা কেইশাৰীৰ যদি এষাৰিও নাথাকে তেন্তে বুজিব যে সেই সুগন্ধি বিধ প্ৰকৃত পাৰ্ফিউম নহয়।
আমি সচৰাচৰ পাৰ্ফিউম কিনিবলৈ যাওঁতে বিক্ৰী কৰা মানুহজনক বা মানুহ গৰাকীক সোধোঁ যে কিমান দেৰিলৈকে গোন্ধটো থাকিব , তেওঁলোকে আপোনাক ভাল লগাবলৈ কয়, সম্পূৰ্ণ দিনটো গোন্ধাই থাকিব। কিন্তু প্ৰকৃত অৰ্থত সেইটো নহয়। ইয়াৰ পাছৰ বাৰ পাৰ্ফিউম কিনিবলৈ যাওঁতে দোকানিক সুধি থকাত কৈ নিজেই জানিব পাৰিব কোনবিধ পাৰ্ফিউম সুগন্ধ কিমান দেৰিলৈকে টিকিব।
পাৰ্ফিউম হৈছে aeromatic compound আৰু solvantৰএক সংমিশ্ৰণ। পাৰ্ফিউম প্ৰস্তুত কৰোঁতে এই সংমিশ্ৰণত ব্যৱহাৰ হোৱা aeromatic compound পৰিমাণৰ ওপৰতেই মূলতঃ শ্ৰেণীবিভাজন কৰা হয়। ইয়াৰ উপৰিও nature of fagrance আৰু nature of solvantৰ ওপৰতটো sub classification কৰা হয়।
পূৰ্ব উল্লেখিত 6টা classificationৰ তাৎপৰ্য এনেধৰণৰ :
1) Parfum অথবা Extrait :- এই শ্ৰেণীত 40% পৰ্যন্ত aeromatic compound (AC) থাকে , দাম অতি বেছি হয় আৰু বহু দেৰিলৈকে সুগন্ধি বিলাই থাকে ( ৮ৰ পৰা ১২ ঘণ্টা পৰ্য্যন্ত)
2) Esprit de parfum (ESdP): এই শ্ৰেণীত 30% পৰ্যন্ত aeromatic compound (AC) থাকে , দাম বেছি হয় আৰু কিছু দেৰিলৈকে সুগন্ধি বিলাই থাকে ( ৮ ঘণ্টা পৰ্য্যন্ত)
3) Eau de parfum (EdP) বা Parfum de toilette(PdT) :- এই শ্ৰেণীত 20% পৰ্যন্ত aeromatic compound (AC) থাকে , দাম মধ্যমীয়া হয় আৰু দেৰিলৈকে সুগন্ধি বিলাই থাকে (৪ৰ পৰা ৫ ঘণ্টা পৰ্য্যন্ত)
4. Eau de Toilette (EdT):- এই শ্ৰেণীত ১৫% পৰ্যন্ত aeromatic compound (AC) থাকে , দাম মধ্যমীয়া হয় আৰু কিছু দেৰিলৈকে সুগন্ধি বিলাই থাকে ( ২ৰ পৰা ৩ঘণ্টা পৰ্য্যন্ত)।
5) Eau de Cologne (EdC) এই শ্ৰেণীত ৩% পৰা ৮% পৰ্যন্ত aeromatic compound (AC) থাকে , দাম EdT কৈ কম আৰু প্ৰায় ২ ঘণ্টা পৰ্য্যন্ত সুগন্ধি বিলাই থাকে।
6) Eau fraiche (Ef) এই শ্ৰেণীত ৩% পৰ্যন্ত aeromatic compound (AC) থাকে , যথেষ্ট কম হয় আৰু বহু প্ৰায় একৰ পৰা দেৰঘণ্টা সুগন্ধি বিলাই থাকে।
ইয়াৰ উপৰিও পাৰ্ফিউমৰ গোন্ধৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি Woody, Floral, Fresh, Oriental আদি sub class ত ভাগ কৰা হয়। এই বিষয়ে পাছত কেতিয়াবা কৈ জনাম।
মুঠতে এইটো ঠিক যে এই বাৰৰ পৰা আপুনি পাৰ্ফিউম কিনোবলৈ গলে Eau de Cologne এটা হাতত লৈ দোকানীক 12 ঘণ্টা যাবনে বুলি প্ৰশ্ন নকৰে আৰু।
সদৌ শেষত আমাৰ ঘৰত থকা লগুৱা পেটুৰ গাটোৰ পৰা গৰমত ইমানেই দুৰ্গন্ধ ওলাই যে মায়ে তাৰ কাপোৰত কেইটোপালআন কেৰাচিন সানি সেই দুৰ্গন্ধ কিছু হলেও প্ৰশমিত কৰে। অগৰু, আতৰ, Deo আদি একোৱেই কাম নিদিয়ে। পাৰ্ফিউমৰ ভাষাত বোধকৰোঁ ইয়াক Eau de Kerosine বুলি কব !!!!
# ( অনিচ্ছা স্বত্তেও কিছু ভুল ভ্ৰান্তি থাকি যাব পাৰে তাৰ বাবে মাফ কৰিব ৰাইজ)

Related Articles

Check Also

Close
Close