যুগ-যুগান্তৰ মেৰুদণ্ড পোন জাতি বিচাৰো

বেদব্ৰত মিশ্ৰ

ৰসৰাজ লক্ষ্মীনাথ বেজবৰুৱাই সম্বলপুৰত কাঠৰ ব্যৱসায় কৰিছিল। বৈবাহিক সম্পৰ্ক স্থাপন হৈছিল ৰবীন্দ্ৰনাথ ঠাকুৰৰ পৰিয়ালৰ সৈতে।
ড৹ বাণীকান্ত কাকতি, ড৹ সুনীতি কুমাৰ চট্টোপাধ্যায়ৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি গৱেষণা কৰি অসমীয়া ভাষাৰ বৈজ্ঞানিক ভেটি স্থাপন কৰিছিল।
আমি উল্লেখ কৰা দুগৰাকী মনীষীৰ কথা প্ৰথম প্ৰসংগতে অনাৰ বিষয়টো হ’ল নিজৰ জন্মভূমি, মাতৃভাষাক জীৱনত কিমান অগ্ৰাধিকাৰ দিছিল। অগাধ, অকৃত্ৰিম, আন্তৰিক ভালপোৱাৰ বাবেই সমগ্ৰ অসমীয়া জাতিটোক তাহানি বাংলা ভাষাৰ আগ্ৰাসনৰপৰা আমাক মুক্ত কৰাই থৈ গ’ল। যাৰ বাবে আজি আমি গৰ্বেৰে অসমীয়া বুলি ক’ব পৰা হ’লো। এক নিজস্ব পৰিচয় পালো।
বিষ্ণুৰাম মেধি অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী আছিল। তদানীন্তন ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী জৱাহৰলাল নেহৰুয়ে মেধি ডাঙৰীয়াক দিল্লীলৈ তলব কৰিলে। তেতিয়া হেনো মেধি ডাঙৰীয়াই খবৰ দি পঠিয়ালে যে তেওঁ অসমৰ কেইবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ কামত ব্যস্ত হৈ আছে আৰু ব্যস্ততাপূৰ্ণ কাৰ্যসূচী আছে, গতিকে দিল্লীলৈ যাব নোৱাৰে। উল্লেখনীয় যে দুয়োগৰাকী অৰ্থাৎ নেহৰু আৰু মেধি কংগ্ৰেছ দলৰে আছিল। মেধি ডাঙৰীয়াৰ কথাত বোলে প্ৰধানমন্ত্ৰী নেহৰু যথেষ্ট ক্ষুণ্ণ হ’ল আৰু ততাতৈয়াকৈ মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰপৰা আঁতৰাই তেতিয়াৰ মাদ্ৰাজৰ ৰাজ্যপাল হিচাপে নিযুক্তি দিলে। কংগ্ৰেছী হৈও অসমীয়াৰ স্বাভিমান কঢ়িয়াই লৈ ফুৰা মেধি ডাঙৰীয়াৰ ব্যক্তিত্ব চাওক।
ঠিক তেনেদৰে পৰৱৰ্তী সময়ৰ কংগ্ৰেছী মুখ্যমন্ত্ৰী মহেন্দ্ৰ মোহন চৌধুৰী ডাঙৰীয়াৰ ক্ষেত্ৰতো হেনো একে দশা হৈছিল। অসমীয়া স্বাভিমান থকা দেখি কংগ্ৰেছী লবীয়ে হেনো তেওঁক মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ পৰা আঁতৰাই দিছিল।
সত্তৰ দশকৰ আৰম্ভণিৰপৰা বৃহত্তৰ অসমীয়া সমাজখন ভাঙিবলৈ এখ পৰিকল্পিত ষড়যন্ত্ৰ ৰচনা কৰা হ’ল। ষাঠিৰ দশকৰ শেষত সত্তৰৰ দশকৰ আৰম্ভণিত কংগ্ৰেছ দলক বিভাজিত কৰি ইন্দিৰা গান্ধী কংগ্ৰেছৰ সৰ্বময় একছত্ৰীৰূপে মূৰ দাঙি উঠিল।
সত্তৰৰ দশকৰ আৰম্ভণিৰপৰাই অসমৰ বিভিন্ন প্ৰেক্ষাপট সলনি কৰাত উঠি-পৰি লাগিল কংগ্ৰেছ দল চৰকাৰ। হুৰমূৰকৈ নিশাৰ ভিতৰত শ্বিলঙৰপৰা ৰাজধানী দিছপুৰলৈ নমাই অনা হ’ল। ইয়াৰ নেতৃত্ব ল’লে তদানীন্তন মুখ্যমন্ত্ৰী শৰৎ চন্দ্ৰ সিংহই। দিছপুৰত থকা চাহপাতৰ গুদামঘৰ চূণ তেল দি ৰাজধানীক ৰূপ দিয়া হ’ল। ৰাজনৈতিক ক্ষমতাৰ হাত ধৰি এচাম বিত্তশালীৰ জন্ম হ’ল— জন্ম দিয়া হ’ল।
জনতাৰ চৰকাৰ নাম দি তেতিয়াৰ কংগ্ৰেছ চৰকাৰে কি কৰা নাই চাওক। ইতিমধ্যে ১৯৭৫ চনত দেশত জৰুৰী অৱস্থা ঘোষণা কৰিলে ইন্দিৰা গান্ধীয়ে। তাৰ পিছত কংগ্ৰেছ চৰকাৰক কোনে মাতে, জৰুৰী অৱস্থাৰ দোহাই দি শৰৎ সিংহ নেতৃত্বাধীন কংগ্ৰেছ চৰকাৰখনৰ কাৰ্যকাল এবছৰতকৈ অধিক কাল বঢ়াই লোৱা হ’ল।
শৰৎ সিংহৰ চৰকাৰৰ কালতেই গুৱাহাটী বিশ্ববিদ্যালয়ত পুলিচ বাহিনী প্ৰথমবাৰৰ বাবে সোমাল। বিভিন্ন জাতি-জনগোষ্ঠীৰ মাজত অসূয়া-অপ্ৰীতিৰ ভাব জগাই দি ৰং চোৱাৰ খেল আৰম্ভ কৰা হ’ল। প্ৰশাসনত সম্পূৰ্ণ ৰাজনৈতিক হস্তক্ষেপ আৰম্ভ কৰা হ’ল, শিক্ষাক ৰাজনীতিকৰণৰ মাজলৈ নিয়া হ’ল, এচাম বিষয়াক দুৰ্নীতি কৰিবলৈ এৰি দিয়া হ’ল, বহিৰাগত বণিয়াই অসমৰ ইমূৰৰপৰা সিমূৰলৈ বৃহত্তৰ অসমৰ মাটি পানীৰ দামত কিনি হস্তগত কৰাত উদ্গনি দিয়া হ’ল, ঠিকা-ঠুকলি, চাকৰি এচাম মানুহে পোৱা হ’ল— যিয়েই কোনো কাম নকৰি ৰাইজৰ ধনেৰে সম্পত্তিশালী-ক্ষমতাশালী হ’ল।
গুৱাহাটীখনত আমি দেখিলো মূল আৰু প্ৰধান অঞ্চলবোৰৰ মাটি বহিৰাগত বণিয়াই কম মূল্যত অসমীয়াৰ আৱেগক ব্লেকমেইল কৰি কিনি ল’লে।
দেশত জৰুৰী অৱস্থাৰ দোহাই দি সংবাদ পত্ৰ চেন্সৰ কৰা হ’ল। চিলিং আইনৰ অচিলাৰে অসমীয়াৰ মাটি বহিৰাগত বণিয়াক দিয়া হ’ল, বেপাৰ-বাণিজ্যত বহিৰাগত বণিয়াৰ দপদপনি বাঢ়িল, জাত-পাতৰ বিভাজন কৰি প্ৰশাসন দুৰ্বল কৰা হ’ল, বাংলাদেশী আহিয়েই থাকিল কংগ্ৰেছ চৰকাৰৰ উদ্যোগত।
দিল্লীৰ নিৰ্দেশত অৰ্থাৎ ইন্দিৰা গান্ধীৰ মৰ্জিত দিছপুৰৰ চৰকাৰে উঠা-বহা কৰি বৃহত্তৰ অসমীয়া সুন্দৰ সমাজখনক তিল তিলকৈ থানবান কৰাৰ গভীৰ কূট-কৌশলৰ মূল বীজ ৰোপণ কৰি দিয়া হ’ল। ইয়াৰ হোতা হৈ থাকিল শৰৎ চন্দ্ৰ সিংহ নেতৃত্বাধীন কংগ্ৰেছ চৰকাৰ।
১৯৭২ চনৰ মাধ্যম আন্দোলন, ১৯৭৪ চনৰ খাদ্য আন্দোলন, ১৯৭৫ চনৰ কলেজ শিক্ষক সংস্থাৰ আন্দোলন আদিয়ে অসমখনৰ বৃহত্তৰ জনজীৱন অস্থিৰ কৰি তুলিলে। কংগ্ৰেছ চৰকাৰৰ কালত হোৱা এই আন্দোলন কংগ্ৰেছ দল-চৰকাৰৰ কূট-কৌশলৰ পূৰ্ণতা প্ৰাপ্তিৰ নমুনা।
বৃহত্তৰ অসমীয়াৰ ক্ষোভ বৃদ্ধি হৈ গৈ থাকিল। ১৯৭৯ চনত আৰম্ভ হ’ল বিশ্ব কঁপোৱা অসম আন্দোলন। অসমীয়াৰ প্ৰতি বঞ্চনা, দিল্লী চৰকাৰৰ শোষণৰ ৰাজনীতি, অসম ভূমিৰ অৰ্থনৈতিক স্বাধীনতা খৰ্ব কৰা আদি একাধিক কাৰণত জাতি-জনগোষ্ঠীয়ে বুজি পালে কেনেদৰে চূড়ান্ত বঞ্চনা কৰি থকা হৈছে। এইবিলাকৰ মূলতে আছিল কংগ্ৰেছ চৰকাৰ।
আমি উল্লেখ কৰি লেখা বিষয় বা যিসকল ৰাজনৈতিক নেতাৰ নাম উল্লেখ কৰিছো— ইয়াৰদ্বাৰা আমি কাকো অসন্মান প্ৰদৰ্শন কৰি কোৱা নাই। সন্মানসহকাৰে উল্লেখ কৰিছো। তেওঁলোকৰ ৰাজহুৱা জীৱনৰ কামবোৰৰ সম্পৰ্কত আমাৰ এক বিশ্লেষণ বা পৰ্যালোচনা। কাৰণ তেওঁলোকে সজ্ঞানে কৰা কামৰ বাবে বৃহত্তৰ অসমীয়া সমাজখন থানবান হৈ গৈছে। তেওঁলোকে থানবান কৰি অসমৰ প্ৰচুৰ সম্পদ, ঐশ্বৰ্য লুটি নিয়াত যথেষ্ট সফল হৈছে। তেওঁলোকে যি নেতিবাচক বা ক্ষতিকৰ বীজ ৰোপণ কৰিলে, ইয়াৰ ফল পৰৱৰ্তী পৰ্যায়ৰ প্ৰজন্মবিলাকে পদে পদে ভুঞ্জিব লগা হৈছে। অসমৰ ক্ষতি হৈছে প্ৰচুৰ। ইয়াৰ বাবেই হয়তো একাধিক সংগঠনে অসমৰ ইতিহাস ফঁহিয়াই দেখুৱাই অসম ভাৰতৰ অংগ নহয় বুলি যুক্তি প্ৰদৰ্শন কৰিছে।
মাতৃভূমিক ভাল পাবলৈ, মাতৃভূমিৰ বাবে কিবা কৰিবলৈ কোনেও শিকাব নালাগে, ই সদায় মানুহৰ অন্তৰৰপৰা অহা বিষয়। কোনোবা পক্ষৰ উদ্দেশ্য প্ৰণোদিত ভাল পোৱাৰ সংজ্ঞা আওৰাব লাগে বুলি কোনো কথা নাই।
প্ৰতিটো জাতি-জনগোষ্ঠীৰ সমউন্নয়ন, কৃষ্টি-সংস্কৃতিৰ ক্ৰমবিকাশ, অৰ্থনৈতিক নিয়ন্ত্ৰণ, কৃষি ক্ষেত্ৰত স্ব-নিৰ্ভৰশীল হোৱা আদি দিশবোৰেহে এটা জাতি বুলি চিনাকি দিব পাৰে।
যোৱা কেইবাটাও দশক জুৰি অসমৰ কিছুমান দৈন্য দিশ প্ৰকট হৈছে। সাহিত্য-সংস্কৃতি, অৰ্থনৈতিক, বৌদ্ধিক আদি দিশত বলিষ্ঠ ভূমিকা লৈ নেতৃত্ব দিব পৰা সৰ্বপক্ষ গ্ৰাহ্য, সৰ্বজনগ্ৰাহ্য নেতাৰ অভাৱ হৈছে। সৰ্বোপৰি সঁচা অৰ্থত জনতাৰ নেতাৰ অভাৱ হৈছে। কাকো কোনেও বিশ্বাস নকেৰ, সকলোৱে নিজৰ কথা কয়, গাইগুটীয়াকৈ চিন্তা কৰে, ‘লবী’ কৰি সকলো ক্ষেত্ৰতে কাম কৰে, নিজৰ লাভালাভটো আগতে চিন্তা কৰে— এইবিলাকহে হৈছে।
সামূহিক চিন্তাৰ অভাৱে সকলোৱে একেলগে বসবাস কৰিও কোনেও কাৰো আপোন হ’ব পৰা নাই। সকলোৱে সকলোৰে যেন শত্ৰুহে হৈছে।
আজিৰ দিনত বৃহত্তৰ অসমীয়া মানুহৰ মাটিৰ অধিকাৰ নাই, সম্পদৰ ওপৰত অধিকাৰ নাই, নিজৰ শৈলীৰে জীয়াই থকাৰ অধিকাৰ নাই— সঁচা অৰ্থত আছে কি?
অধিকাৰবিলাক পাবলৈ সাৰ্বিক উত্তৰণৰ বাট প্ৰশস্ত কৰিবলৈ হ’লে প্ৰতিটো জাতি-জনগোষ্ঠীৰ এক উমৈহতীয়া মঞ্চ লাগিব। যিখন মঞ্চৰ নাম শুনিলে মানুহে সমীহ কৰিব, ভয় কৰিব, ভাল পাব, ঐক্যবদ্ধ হোৱাৰ সামাজিক প্ৰেৰণা পাব। ইয়াৰ সমান্তৰালভাৱে জাতিৰ বাবে ত্যাগৰ মানসিকতাও দৃঢ়ভাৱে গঢ় লৈ উঠিব লাগিব।
নদী এখনক ভেটা দি সোঁত সলনি কৰিব পাৰি। এইটো কিন্তু সাময়িক প্ৰক্ৰিয়াহে। দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে নহয়। নদীৰ স্বাভাৱিক গতিক যেতিয়া বাৰম্বাৰ বাধা দি থকা হ’ব ইয়াৰ পৰিণতি এটা সময়ত ভয়াৱহ হোৱা স্বাভাৱিক। ভয়াৱহ ৰূপে কাক ক’ত নিশ্চিহ্ন কৰে কোৱা টান। ভয়াৱহ ৰূপ কোনো পক্ষ, কাৰোৱেই কাম্য নহয়। কাম্য মাথোঁ এক মেৰুদণ্ড পোন জাতিৰ। কামেৰে পৰিচয় ৰাখিব পাৰিলেহে যুগ-যুগান্তৰ বৃহত্তৰ অসমীয়া জাতি হৈ থাকিব। পৰনিৰ্ভৰশীলতাই জাতিৰ পৰিচয় ধ্বংস হোৱাৰ সম্ভাৱনা-অৱকাশ অধিক।

Related Articles

Check Also

Close
Close