ব্ৰহ্মপুত্ৰ-বৰাকৰ বঙালী আৰু জাতীয় স্বাৰ্থ

অনুৰাধা শৰ্মা পূজাৰী

“অসমৰ যিসকল লোকে বাতৰিকাকত, আলোচনী নিয়মীয়াকৈ পঢ়ে, তেখেতসকলে বিশ্বজিৎ চক্ৰৱৰ্তী নামৰ এজন লেখকৰ লিখা নিশ্চয় পঢ়িছে| বিশ্বজিৎ চক্ৰৱৰ্তী বামপন্থাৰ আদৰ্শৰে অনুপ্ৰাণিত যদিও মুক্ত চিন্তাত বিশ্বাসী| তেখেত এসময়ত যোৰহাটৰ বাংলা মাধ্যমৰ বিদ্যালয় লক্ষী ইউনিয়নৰ ভাৰপ্ৰাপ্ত অধ্যক্ষ আছিল আৰু সেই বিদ্যালয়ৰ পৰাই অৱসৰ গ্ৰহণ কৰিছিল| অত্যন্ত অধ্যয়নপিপাসু এই ব্যক্তিজনে বাৰ্ধ্যকৰ শাৰীৰিক সমস্যা আওকাণ কৰি বাছ আৰু অটোৰিক্সাত মহানগৰত নানা কাম-কাজ কৰি ফুৰে| জেপত লৈ ফুৰে কিছু প্ৰাথমিক চিকিৎসাৰ সামগ্ৰী| ইয়াৰ কাৰণ, এবাৰ এখন বাছৰ পৰা নামোতে, এজন মানুহক আঘাতপ্ৰাপ্ত অৱস্থাত পাইছিল আৰু তেওঁৰ কিলাকুটিৰ পৰা অহৰহ ওলোৱা তেজ বন্ধ কৰিবলৈ, বাছখনৰ ‘ফাষ্ট এইড’ বক্সটোত একো নাছিল| চক্ৰৱৰ্তীয়ে এই ঘটনাটোৰ প্ৰত্যক্ষদৰ্শী হৈ সেই দিনাৰ পৰাই হঠাতে দুখ পোৱা পথচাৰীক সহায় কৰিব পৰাকৈ প্ৰাথমিক চিকিৎসাৰ কেইপদমান বস্তু কান্ধৰ মোনাত লৈ ফুৰা কামটো আৰম্ভ কৰিলে| দেশৰ বিভিন্ন সমস্যাৰ প্ৰতি সদাসচেতন ব্যক্তিজনে অলপতে মোৰ ওচৰলৈ এখন গোহাৰি পত্ৰ লৈ আহিলে| সেইখন পঢ়ি সহমত থাকিলে তলত এটা চহী দিবলৈ ক’লে| এনে ধৰণৰ বিভিন্ন সমস্যাৰ গোহাৰিপত্ৰ তেখেতে আগেয়েও লৈ আহিছিল| এইবাৰৰ গোহাৰিপত্ৰখন আছিল অসমীয়া ভাষা শিকা সম্পৰ্কত| এই গোহাৰিখনত লিখা আছিল অসমত থকা প্ৰতিটো পৰিয়ালে অন্ততঃ এখনকৈ অসমীয়া বাতৰিকাকত ঘৰত ৰখাটো অভ্যাস কৰক| অসমীয়া মানুহৰ পৰিয়ালবোৰতো যিহেতুকে অসমীয়া ভাষা চৰ্চা হ্ৰাস পাইছে, সেয়েহে অসমীয়া বাতৰিকাকত এখন ৰাখিলে ল’ৰা-ছোৱালীয়ে প্ৰথমে অনিচ্ছা প্ৰকাশ কৰিলেও এদিন সেই কাকতখন পঢ়িবলৈ বাধ্য হ’ব| দ্বিতীয়তে প্ৰত্যেক চহৰীয়া এপাৰ্টমেণ্ট আৰু চুবুৰিবোৰত, সপ্তাহত এটা বন্ধ বাৰত, ল’ৰা-ছোৱালীক গল্প-কবিতা অসমীয়া ভাষাত লিখা-পঢ়া কৰাত উদগনি দিয়া আৰু অসমীয়া গীত, কবিতা গোৱা বা আবৃত্তি কৰাত উতসাহ জনাবলৈ আহ্বান দিয়া হৈছে| গোহাৰিখনৰ মতে, নিজৰ ঘৰত যেতিয়ালৈকে অসমীয়া আখৰ চকুৰ আগত দেখি নাথাকিব, তেতিয়ালৈকে অসমীয়া ভাষা-সংস্কৃতিৰ চৰ্চা নহ’ব| অন্যথা আমাৰ সন্তানসকলে মাতৃভাষা নাজানে বুলি দোষ দি লাভ নাই| এই গোহাৰিৰ তলত অসমৰ বহু যশস্বী মানুহৰ চহী সংগ্ৰহ কৰা দেখিলো| ইয়াৰ পিছত চক্ৰৱৰ্তীদেৱে অটো ভাড়া কৰি বহু এপাৰ্টমেণ্ট, চুবুৰীয়া ঘৰত এই গোহাৰিপত্ৰবোৰ অকলেই বিলালে| ‘যদি তোৰ ডাক শুনে কেউ না আসে তবে একলা চলোৰে’ নীতিত বিশ্বাস কৰি বিশ্বজিৎ চক্ৰৱৰ্তীয়ে এই কামবোৰ কাকো ভ্ৰূক্ষেপ নকৰি অকলে কৰি ফুৰে| অৱধাৰিতভাৱে সেয়ে বিশ্বজিৎ চক্ৰৱৰ্তীক অলপতে লগ পাই সুধিলো, আপুনি নাগৰিকত্ব সংশোধনী বিধেয়কখনৰ বিষয়ে কি কয়? হিন্দু বাংলাদেশী থকাটো বিচাৰে নেকি? তেখেতে তৎক্ষণাতে ক’লে ‘কেতিয়াও নিবিচাৰো| বিদেশী বিদেশীয়েই| ধৰ্মৰ ভিত্তিত এই প্ৰসংগ আনি দেশৰ চৰকাৰে যি মাৰাত্মক ভুল কৰিবলৈ গৈছে, তাৰ বিষম ফল অধিক ভোগ কৰিব এতিয়া অসমৰ মানুহে| সাম্প্ৰদায়িকতা, জাতিসংঘাত আৰম্ভ হ’ব|’ এনে ধৰণে চিন্তা কৰা অসমৰ মাটি, পানী, বায়ুত মিলি যোৱা হাজাৰজন শিক্ষিত বাঙালী অসমত আছে|”

Related Articles

error: Content is copy right protected !!
Close