অসম আন্দোলনৰ অসম্পূৰ্ণ ইতিহাস’’ গ্ৰন্থৰ আগকথা-(৭)

অঞ্জন শৰ্মা

পৃথিৱীৰ ইতিহাসৰ সৈতে প্ৰব্ৰজনৰ ইতিহাস আৰম্ভণিৰেপৰাই জড়িত হৈ আছে। মানুহৰ স্মৃতিয়ে ঢুকি পোৱাৰ পূৰ্বৰেপৰাই প্ৰব্ৰজন হৈছিল আৰু ভৱিষ্যতেও পৃথিৱীত প্ৰব্ৰজন হৈ থাকিব। খাদ্য, আশ্ৰয়, নিৰাপত্তা, মুক্তি, স্বাচ্ছন্দ্যকৰ জীৱন, স্বাধীনতা, ইত্যাদি বিভিন্ন কাৰণত প্ৰব্ৰজন হয় আৰু প্ৰব্ৰজনকাৰীসকলে তেওঁলোকৰ লক্ষ্যস্থানৰ সামাজিক-সাংস্কৃতিক-অৰ্থনৈতিক-ৰাজনৈতিক আদি ক্ষেত্ৰত বাৰুকৈয়ে প্ৰভাৱ বিস্তাৰ কৰে। বহুত ক্ষেত্ৰত প্ৰব্ৰজনকাৰীসকল উপস্থিত হোৱা মুলুকৰ খিলঞ্জীয়া বাসিন্দাসকলৰ বাবে প্ৰব্ৰজনকাৰীসকল হৈ পৰে অনাকাংক্ষিত। প্ৰব্ৰজনকাৰীয়ে খিলঞ্জীয়াসকলৰ অস্তিত্বৰ প্ৰতি ভাবুকি সৃষ্টি কৰে। আৰম্ভ হয় সংঘাত, সংকট, বিদ্বেষ—যদিহে প্ৰব্ৰজনকাৰীৰ অনুপাত অত্যধিক হয়। সম্পদৰ ওপৰত অধিকাৰ সাব্যস্ত কৰিবলৈ দুয়োপক্ষৰে প্ৰতিযোগিতা আৰম্ভ হয়। এনে প্ৰতিযোগিতাৰ সৈতে যেতিয়াই ৰাজনীতি সাঙোৰ খাই পৰে, তেতিয়াই পৰিৱেশ-পৰিস্থিতি সলনি হৈ যায়। খিলঞ্জীয়াৰ অস্তিত্ব, ৰাজনৈতিক ক্ষমতা, সংৰক্ষণ ইত্যাদি বিভিন্ন প্ৰশ্নৰ উদ্ৰেক হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। প্ৰব্ৰজনকাৰীক গ্ৰহণ কৰা অথবা বিপুল হাৰত প্ৰব্ৰজনকাৰী উপস্থিত হোৱা অঞ্চলত অশান্তিকৰ পৰিস্থিতিৰ উদ্ভৱ হয়; সামাজিক বান্ধোন-ভাষা-কৃষ্টি-নিৰাপত্তা-ভৱিষ্যৎ আদি বিভিন্ন বিষয় অনিবাৰ্যভাৱেই মূৰ দাঙি উঠে। ‘World Migration Report 2018’-অত উল্লেখ কৰা হৈছে—“Human migration is an age-old phenomenon that stretches back to the earliest periods of human history. In the modern era, emigration and imigration continue to provide states, societis and migrants with many opportunities. At the same time, migration has emerged in the last few years as a critical political and policy challenges in matters such as integration, displacement, safe migration and border management. In 2015, there were an estimated 244 million international migrants globally (3.3% of the world’s population) –an increase from an estimated 155 million in 2000 (2.8% of the world’s population).

মূলতঃ আজিৰ বিশ্বত প্ৰব্ৰজনকাৰীৰ সমস্যা এক গুৰুতৰ সমস্যা হৈ পৰিছে আৰু ই এক বিশ্বজোৰা সমস্যা হৈ পৰিছে। আমেৰিকা, জাৰ্মানী, ইংলেণ্ড, গ্ৰীচ, ইটালী আদি বহু দেশ আজি উদ্বিগ্ন হৈ পৰিছে। এনে সমস্যাৰ সৈতে ওতপ্ৰোতভাৱে সন্ত্ৰাসবাদ, সম্প্ৰসাৰণবাদ, নিৰাপত্তা, মৌলবাদ আদি জড়িত হৈ সমগ্ৰ বিষয়টোক এক সুকীয়া মাত্ৰা প্ৰদান কৰিছে। এনে এক পৰিস্থিতিৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত যদি আজি আমি আমাৰ অসমলৈ লক্ষ্য কৰো—আমি বুজিব পাৰিম যে আমাৰ অৱস্থা কিমান বেছি ভয়াৱহ।

প্ৰাচীন কামৰূপৰ ৰজা নৰকাসুৰ/ভগদত্তৰ দেশখনৰ সীমা বৰ্তমানৰ উত্তৰ-বংগৰপৰা বৰ্তমানৰ বাংলাদেশ-পশ্চিমবংগ পৰ্যন্ত বিস্তৃত হৈ থকাৰ সময়তে (পৌৰাণিক কাল; বহুতেই ‘কাল্পনিক’ বুলিও ক’ব পাৰে) আৰু পিছলৈও ভাস্কৰবৰ্মাৰ কালছোৱাৰ আগে-পিছে (বুৰঞ্জীসিদ্ধ সময়) হিমালয়ৰ দক্ষিণাঞ্চলৰপৰা কিছুসংখ্যক আৰ্যৰ প্ৰব্ৰজন কামৰূপলৈ হৈছিল বুলি পুথি-পাঁজিত পোৱা যায়। প্ৰাচীন কামৰূপৰেই এক অংশ সৌমাৰলৈ (‘তাই জাতীয় আহোমৰ ৰাজত্বৰ পূৰ্বে এই খণ্ড বৰাহী, মটক আৰু মৰাণ জাতিৰ তলত আছিল’) উল্লেখযোগ্য প্ৰব্ৰজন হৈছিল নৰকাসুৰ-ভগদত্তৰ কাল্পনিক সময়ছোৱাৰ তথা ৰজা ভাস্কৰবৰ্মাৰ বুৰঞ্জীসিদ্ধ সময়ছোৱাৰ বহুকাল পিছত, ১২২৮ চনত—যেতিয়া এই মুলুকলৈ আহোমসকলৰ প্ৰব্ৰজন হৈছিল। পিছলৈ সমগ্ৰ বিশ্বৰ ইতিহাসত এক নজিৰ স্থাপন কৰিব পৰাকৈ আহোমে ব্ৰহ্মপুত্ৰ উপত্যকাত সুদীৰ্ঘ ৬০০ বছৰ ৰাজত্ব কৰাৰ সময়ত ‘ভাৰত’ বা ‘তামাম হিন্দুস্তান’ৰ শ্বাহেনশ্বাহৰ সৈন্যবাহিনীৰ সৈতে আৰু বংগৰ শাসকৰ সৈন্যবাহিনীৰ সৈতে সংঘটিত যুদ্ধ-বিগ্ৰহৰ সময়ত বন্দী হোৱা কিছুসংখ্যক মুছলমান সৈন্যয়ো পিছলৈ অসমতেই থাকি অসমৰেই নিগাজি বাসিন্দা হৈ পৰিছিল আৰু অসমৰ খিলঞ্জীয়াসকলৰ সৈতে একেদৰে ব্ৰহ্মপুত্ৰ উপত্যকাৰ অংশ হৈ পৰিছিল।

পৌৰাণিক কালৰপৰা হোৱা তেনে প্ৰব্ৰজনৰ বিশেষ প্ৰাবল্য নাছিল আৰু সেই প্ৰব্ৰজনকাৰীসকলে প্ৰাচীন কামৰূপৰ জনগাঁথনিত অথবা অসমৰ জনগাঁথনিত প্ৰভাৱ পেলোৱাৰ সলনি ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ পানী, কামৰূপৰ মাটি, প্ৰাগজ্যোতিষপুৰৰ বতাহ, অসমৰ জলবায়ুৰ সৈতে, বিশাল ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ দুয়োপাৰৰ ভাষা-কৃষ্টি-সংস্কৃতিৰ সৈতে একাত্ম হৈ পৰিছিল। কিন্তু এক বিশেষ প্ৰকাৰৰ গভীৰ প্ৰভাৱ বিস্তাৰ কৰা প্ৰব্ৰজন আৰম্ভ হৈছিল ১৮২৬ চনৰ ২৪ ফেব্ৰুৱাৰিৰ ইয়াণ্ডাবু সন্ধি স্বাক্ষৰিত হোৱা সময়ৰ পিছৰপৰা। সেই বিশেষ ব্যাপক প্ৰব্ৰজনে আমাৰ এই মুলুকত ভয়ংকৰ প্ৰভাৱ পেলাবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। তেনে ধৰণৰ প্ৰব্ৰজনক আমি ৫ ভাগত বিভক্ত কৰিব পাৰো, (১) ইংৰাজে ইংলেণ্ডৰ ৰাজভঁৰাল টনকিয়াল কৰিবলৈ অসমত স্থাপন কৰা চাহ বাগিচাবোৰত কাম কৰাবলৈ অনা ‘কুলি’ৰ প্ৰব্ৰজন, (২) পূব-বংগৰপৰা অনা আৰু অনিমন্ত্ৰিতভাৱে অহা মুছলমান প্ৰব্ৰজনকাৰী (মূলতঃ খেতিৰ সৈতে জড়িত), (৩) বংগদেশৰপৰা অহা বঙালী হিন্দু প্ৰব্ৰজনকাৰী (মূলতঃ ইংৰাজৰ অধীনত কাম কৰা কেৰাণী, মহৰী, বৰবাবু, শিক্ষক, ষ্টেছন মাষ্টৰ, ইত্যাদি), (৪) নেপালী প্ৰব্ৰজনকাৰী, (৫) ‘হিন্দুস্তানী’ বা ‘ভাৰতীয়’ বা ইংৰাজৰ উপনিৱেশ ‘ভাৰতবৰ্ষ’ৰ বিভিন্ন অঞ্চলৰপৰা অহা মাৰোৱাৰী-বিহাৰী ইত্যাদি।

The previous articles may be found below the link

https://www.mahabahoo.com/অসম-আন্দোলনৰ-অসম্পূৰ্ণ-ই/

https://www.mahabahoo.com/অসমআন্দোলনৰঅসম্পূৰ্ণ-2/ ‎

https://www.mahabahoo.com/অসমআন্দোলনৰঅসম্পূৰ্ণ-4/

https://www.mahabahoo.com/অসমআন্দোলনৰঅসম্পূৰ্ণ-৬/

Show More

Related Articles

Back to top button
error: Content is copy right protected !!
Close
Close