অসম আন্দোলনৰ অসম্পূৰ্ণ ইতিহাস’’ গ্ৰন্থৰ আগকথা-(8)

অঞ্জন শৰ্মা

প্ৰব্ৰজনকাৰীৰপৰা স্পেইনো মুক্ত নহয়। বিদেশলৈ শ্ৰমিক প্ৰেৰণ কৰা অঞ্চল হিচাপে জনাজাত উত্তৰ-আফ্ৰিকাৰ সমীপৱৰ্তী হোৱা হেতুকেই ১৯৯০ চনৰপৰা স্পেইন হৈ পৰিছিল ইউৰোপ অভিমুখে ঢাপলি মেলা প্ৰব্ৰজনকাৰীসকলৰ বাবে এখন অতি পছন্দৰ দেশ, এক গুৰুত্বপূৰ্ণ জংছনসদৃশ। ফ্ৰান্স আৰু জাৰ্মানীৰ দৰে দেশলৈ যাত্ৰা কৰা প্ৰব্ৰজনকাৰীৰ বাবে স্পেইন হৈছিল এক ‘ট্ৰেনজিট পইণ্ট’। ‘অতিথি শ্ৰমিক’ৰ আঁচনি বাতিল হোৱাৰ পিছত জাৰ্মানী আৰু ফ্ৰান্সৰ সীমান্তত অত্যধিক কটকটীয়া সুৰক্ষা ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা হৈছিল বাবে হাজাৰ-হাজাৰ প্ৰব্ৰজনকাৰী স্পেইনত অৱৰুদ্ধ হৈ পৰিছিল। প্ৰব্ৰজনকাৰীৰ প্ৰতি স্পেইনৰ চৰকাৰ ১৯৮৫ চনৰেপৰাই নৰম হৈ আছিল—যিহেতু স্পেইনে ভাবিছিল যে স্পেইনত কিছুদিন অতিবাহিত কৰাৰ পিছত প্ৰব্ৰজনকাৰীসকলে ইউৰোপৰ অইন দেশবোৰলৈ যাত্ৰা কৰিব। স্পেইন চৰকাৰ ইমান নৰম আছিল যে স্পেইনত প্ৰৱেশ কৰিবলৈ ‘ভিছা’ বা ‘পাৰপত্ৰ’ৰো প্ৰয়োজন নহৈছিল। কিন্তু পিছলৈ স্পেইন চৰকাৰৰ ভুল ভাঙিছিল আৰু ১৯৯১ তথা ১৯৯২  চনত মৰক্কো আৰু লেটিন আমেৰিকাৰ বিপুলসংখ্যক প্ৰব্ৰজনকাৰীৰ বাবে ‘ভিছা’ বাধ্যতামূলক কৰিবলৈ বাধ্য হৈ পৰিছিল (‘Managing Migration: The Promise of Cooperation’, Susan F. Martin, Philip Martin and Patrick weil)।

প্ৰকৃতপক্ষে ১৯৮০ চনৰপৰাই স্পেইন হৈ পৰিছিল প্ৰব্ৰজনকাৰী আমদানি বা আমন্ত্ৰণ কৰা এখন দেশ। প্ৰধানতঃ ইয়াৰ কাৰণ আছিল এয়ে যে ১৯৮০ চনত স্পেইনত জন্মৰ হাৰ অভাৱনীয়ভাৱে হ্ৰাস পাইছিল আৰু এই হাৰ সমগ্ৰ বিশ্বৰ ভিতৰতে সৰ্বনিম্ন হৈ পৰিছিল। গতিকেই স্পেইন উদ্বিগ্ন হৈছিল। তদুপৰি, ‘ইউৰোপীয়ান ইকোনমিক কমিউনিটি’ত যোগদান কৰাৰ পিছত স্পেইনত অকল্পনীয়ভাৱে অৰ্থনৈতিক ক্ষেত্ৰৰ বিকাশ হ’বলৈ ধৰিছিল যদিও ঔদ্যোগিক আৰু কৃষিক্ষেত্ৰত নিযুক্ত হ’ব পৰাকৈ শ্ৰমিকৰ সংখ্যা পৰ্যাপ্ত নাছিল। স্পেইনৰ থলুৱা শ্ৰমিকসকলে অধিক সুবিধাজনক কৰ্মৰ সন্ধানত থকা হেতুকে কম-দক্ষতাসম্পন্ন শ্ৰমিক বিদেশৰপৰা অনাৰ বাবে স্পেইন হৈ পৰিছিল আগৰণুৱা। আফ্ৰিকাৰ বিভিন্ন দেশ, বিশেষকৈ মৰক্কোৰপৰা বিপুল হাৰত প্ৰব্ৰজনকাৰীয়ে কৰ্মৰ সন্ধানত স্পেইনত কোনো নথি-পত্ৰ পঞ্জীয়ন-ভিছা নোহোৱাকৈ বা ‘ৱৰ্ক পাৰ্মিট’ নোহোৱাকৈ প্ৰৱেশ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। প্ৰব্ৰজনকাৰীৰ এনে ব্যাপক আৰু অবিৰত যাত্ৰাই স্পেইনৰ চকু মুকলি কৰি দিছিল আৰু উপায়ান্তৰ হৈ নতুন ‘প্ৰব্ৰজনকাৰীৰ বাবে আইন’ (Immigration Law) প্ৰণয়ন কৰিছিল। স্পেইনে ‘শ্ৰমিক’ সম্পৰ্কীয় চুক্তি মৰক্কো, ডমিনিকান ৰিপাব্লিক, কলম্বিয়া, ইকুৱেডৰ, ৰুমাণিয়া, পোলেণ্ড আদিৰ সৈতে সুকীয়া সুকীয়াকৈ কৰিছিল যদিও দ্বিপাক্ষিক চুক্তিসমূহৰদ্বাৰাও স্পেইন লাভান্বিত হোৱা নাছিল। নতুন নতুন নিয়মেও প্ৰব্ৰজনকাৰীৰ গতিৰোধ কৰিবলৈ সক্ষম হোৱা নাছিল। এনেবোৰ শ্ৰমিকে চুক্তিৰ ম্যাদ শেষ হোৱাৰ পিছতো নিজৰ দেশলৈ উভতি যাব নোখোজাত আৰু স্পেইনত প্ৰৱেশ কৰাসকলেও নিজৰ দেশলৈ প্ৰত্যাৱৰ্তন নকৰাত স্পেইন প্ৰব্ৰজনকাৰীৰে ভাৰাক্ৰান্ত হৈ পৰিছিল। ২০০৫ চনলৈ এনে প্ৰব্ৰজনকাৰীৰ সংখ্যা হৈ পৰিছিল ৯০০০০০!

২১/১১/২০১৮ তাৰিখৰ ‘The Guardian’-অত জন হেনলি (Jon Henley) ডাঙৰীয়াই ‘What is the current state of the migration crisis in Europe’ শীৰ্ষক প্ৰবন্ধত কৈছে যে দ্বিতীয় বিশ্বযুদ্ধৰ সমাপ্তিৰ পিছত, যোৱা তিনিটামান বছৰত ইউৰোপত প্ৰব্ৰজনকাৰী আৰু শৰণাৰ্থীৰ বোজাই এক বিশাল ৰূপ ধাৰণ কৰিছে বাবেই ইউৰোপীয়ান ইউনিয়নৰ অন্তৰ্ভুক্ত দেশবোৰ অত্যন্ত চিন্তান্বিত হৈ পৰিছে আৰু এই সমস্যাৰ কিদৰে সমাধান কৰিব পাৰি—অগ্ৰাধিকাৰভিত্তিত পৰিকল্পনা কৰিবলৈ বিভিন্ন দেশ আজি ব্যস্ত হৈ পৰিছে।

কম-দক্ষতাসম্পন্ন শ্ৰমিকৰ প্ৰব্ৰজনজনিত সমস্যাৰ লগতে নতুনকৈ হোৱা প্ৰব্ৰজনজনিত সমস্যা (জন হেনলিয়ে ওপৰত কোৱা বাক্য) হ’ল বিগত কেইটামান বছৰত মধ্যপ্ৰাচ্য, বিশেষকৈ গৃহযুদ্ধৰ ফলত বিধ্বস্ত হৈ পৰা ছিৰিয়াৰপৰা পলায়ন কৰা হাজাৰ-হাজাৰ শৰণাৰ্থীৰ লগতে অইন দেশবোৰৰপৰাও ইউৰোপ অভিমুখে যাত্ৰা কৰা হাজাৰ-হাজাৰ শৰণাৰ্থীৰ বোজা। উদাহৰণস্বৰূপে, ২০১৮ চনত স্পেইনে গ্ৰহণ কৰিবলগীয়া হৈছে ৫৬২০০ অবৈধ অনুপ্ৰৱেশকাৰীৰ বোজা, গ্ৰীচে গ্ৰহণ কৰিবলগীয়া হৈছে ২৮৭০০ আৰু ইটালীয়ে ২২৫০০ জন অবৈধ প্ৰব্ৰজনকাৰীৰ বোজা। ২০১৪ চনৰপৰা ইউৰোপ অভিমুখে যাত্ৰা কৰি ইউৰোপৰপৰা উভতি নোযোৱা অবৈধ অনুপ্ৰৱেশকাৰীৰ সংখ্যা হ’ল ১৮ লাখৰো অধিক। কেৱলমাত্ৰ ২০১৮ চনৰ অক্টোবৰ মাহতেই সমুদ্ৰপথেৰে আৰু স্থলপথেৰে ইউৰোপত প্ৰৱেশ কৰা অবৈধ অনুপ্ৰৱেশকাৰীৰ সংখ্যা হ’ল ১৬৩১৪ জন!

ফলস্বৰূপে, ইউৰোপৰ বিভিন্ন দেশত অবৈধ অনুপ্ৰৱেশকাৰীৰ বিৰুদ্ধে স্বাভাৱিকতেই প্ৰতিবাদৰ ঢৌ সৃষ্টি হ’বলৈ ধৰিছে আৰু জনসাধাৰণৰ লগতে ৰাজনৈতিক দলবোৰো সৰব হৈ পৰিছে। উদাহৰণস্বৰূপে, ইটালীৰ মেট্টেও ছালভিনি (Matteo Salvini)-ৰ ‘Far-right League Party’-এ প্ৰচাৰ আৰম্ভ কৰিছে যে ইটালীৰপৰা ৫০০০০০ অবৈধ প্ৰব্ৰজনকাৰীক বিতাড়ন কৰা হ’ব। একে ধৰণৰ প্ৰচাৰৰদ্বাৰা জনসাধাৰণৰ মন জয় কৰা অষ্ট্ৰিয়াৰ সোঁপন্থী ‘পপুলিষ্ট ফ্ৰিডম পাৰ্টি’য়ে ক্ষমতাৰ অংশ লাভ কৰি অষ্ট্ৰিয়াৰ চৰকাৰৰ অংশীদাৰ হ’বলৈ সক্ষম হৈছে। এঞ্জেলা মাৰ্কেলে শৰণাৰ্থীৰ বাবে যোৱা কেইটামান বছৰত জাৰ্মানীৰ সীমা উন্মুক্ত কৰি দিয়াৰ পিছত জাৰ্মানীলৈ অবিৰতভাৱে শৰণাৰ্থীৰ সমদল আহি জাৰ্মানীৰ নাগৰিকক চিন্তান্বিত কৰি তোলাৰ পটভূমিত, ২০১৫ চনত ৰাষ্ট্ৰপ্ৰধান এঞ্জেলাৰ সমালোচনাত সৰব হৈ উঠা সোঁপন্থী দল ‘Alternative for Deutschland (AfD) Party’-এ ৰাজনৈতিক কাৰ্যসূচীৰ শীৰ্ষস্থানত স্থান দিয়া বিষয়টোৱেই হ’ল প্ৰব্ৰজনকাৰী তথা শৰণাৰ্থীৰ সমস্যা! সমগ্ৰ ইউৰোপীয়ান ইউনিয়নত সম্প্ৰতি প্ৰব্ৰজনকাৰী আৰু সন্ত্ৰাসবাদ—এই দুয়োটা বিষয় অত্যধিক গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰিছে।

The Previous parts of the write-up may found in the link Below.

https://www.mahabahoo.com/অসম-আন্দোলনৰ-অসম্পূৰ্ণ-ই/

https://www.mahabahoo.com/অসমআন্দোলনৰঅসম্পূৰ্ণ-2/

Related Articles

Check Also

Close
error: Content is copy right protected !!
Close