অসম আন্দোলনৰ অসম্পূৰ্ণ ইতিহাস’’ গ্ৰন্থৰ আগকথা (৩)

অঞ্জন শৰ্মা

২০১১ চনৰ জানুৱাৰী মাহত আমেৰিকাৰ “Department of Homeland Security (DHS)”-এ এই তথ্য প্ৰকাশ কৰিছিল যে আমেৰিকাত কমেও ১ কোটি ১৫ লাখ অবৈধ প্ৰব্ৰজনকাৰী আছে আৰু তাৰে ৫৯%, অৰ্থাৎ ৬৭,৮০,০০০ জন হ’ল মেক্সিকোৰপৰা অহা অবৈধ প্ৰব্ৰজনকাৰী। অবৈধ প্ৰব্ৰজনকাৰীৰ প্ৰতি আমেৰিকাৰ চৰকাৰ যে কঠোৰ হ’বলৈ বাধ্য হ’ল, তলৰ তালিকাখনেই প্ৰমাণ কৰে—

আমেৰিকাত গ্ৰেপ্তাৰ হোৱা অবৈধ প্ৰব্ৰজনকাৰী

ক্ৰ:নং: বছৰ  গ্ৰেপ্তাৰ হোৱা প্ৰব্ৰজনকাৰী
১. ১৯৯০ ১১৬৯৯৩৯
২. ১৯৯১ ১১৯৭৮৭৫
৩. ১৯৯২ ১২৫৮৪৮১
৪. ১৯৯৩ ১৩২৭২৬১
৫. ১৯৯৪ ১০৯৪৭১৯
৬. ১৯৯৫ ১৩৯৪৫৫৪
৭. ১৯৯৬ ১৬৪৯৯৮৬
৮. ১৯৯৭ ১৫৩৬৫২০
৯. ১৯৯৮ ১৬৭৯৪৩৯
১০. ১৯৯৯ ১৭১৪০৩৫

[Source: INS Statistical Year Book, 1999]

আমেৰিকাৰ অবৈধ প্ৰব্ৰজনকাৰীৰ বিষয়ে ইমানতে এৰি আমি যদি এসময়ৰ দুয়োখন জাৰ্মানী (Fedaral Republic of Germany আৰু German Democratic Republic) লৈ লক্ষ্য কৰো, প্ৰত্যক্ষ কৰিম যে কম-দক্ষতাসম্পন্ন শ্ৰমিকক জাৰ্মানীৰ শিল্পক্ষেত্ৰত নিয়োগ কৰিবলৈ জাৰ্মানীয়ে (Fedaral Republic of Germany) ১৯৫০ চনত নীতি-নিয়ম সংশোধন কৰিছিল। এনে শ্ৰমিকক (Low-skilled Guest Worker) আখ্যা দিয়া হৈছিল—‘Gastarbeiter’। এই শ্ৰমিকসকলে চুক্তিবদ্ধ হৈ জাৰ্মানীত দুবছৰ শ্ৰম কৰি যথেষ্ট পৰিমাণৰ ধন অৰ্জন কৰাৰ লগতে দক্ষতাও অৰ্জন কৰিছিল আৰু চুক্তিৰ চৰ্ত অনুসৰি ২ বছৰ কাম কৰাৰ পিছত নিজৰ দেশলৈ উভতি গৈছিল। একে ধৰণৰ চুক্তিৰে জাৰ্মানীলৈ শ্ৰমিক অনাৰ বাবে ১৯৫৫ চনত জাৰ্মানীয়ে ইটালীৰ সৈতে, ১৯৬১ চনত স্পেইন আৰু গ্ৰীচৰ সৈতে, ১৯৬১ চনত তুৰ্কীৰ সৈতে, ১৯৬৩ চনত মৰক্কোৰ সৈতে, ১৯৬৪ চনত পৰ্টুগালৰ সৈতে, ১৯৬৫ চনত টিউনিছিয়াৰ সৈতে, আৰু ১৯৬৮ চনত যুগোশ্ল’ভিয়াৰ সৈতে চুক্তিত স্বাক্ষৰ কৰিছিল। আৰম্ভণিতে ইটালী আৰু যুগোশ্ল’ভিয়াৰপৰা অহা শ্ৰমিকক জাৰ্মানীত নিযুক্ত কৰা হৈছিল যদিও পিছলৈ বিপুল হাৰত তুৰ্কীৰপৰা শ্ৰমিকৰ সমদল জাৰ্মানীত প্ৰৱেশ কৰাত দৃশ্যপট সলনি হৈ পৰিছিল। ১৯৭০ চনত জাৰ্মানীত (F.R.G.) থকা বিদেশী লোকৰ সংখ্যা আছিল ৩০ লাখ, আৰু তাৰে ৬৫%, অৰ্থাৎ ২০ লাখ আছিল বিদেশৰপৰা অহা শ্ৰমিক ! ১৯৭৩ চনত এনে শ্ৰমিকৰ সংখ্যা হৈ পৰিছিল ২৬ লাখৰো অধিক। কিন্তু ১৯৭৩ চনত তেলৰ আন্তৰ্জাতিক বজাৰত হোৱা অৰ্থনৈতিক মন্দাৰ বতাহে জাৰ্মানীৰ আকাশখনকো ধূসৰিত কৰাৰ ফলত জাৰ্মানীৰ অৰ্থনৈতিক ক্ষেত্ৰত দুৰন্ত গতিত দৌৰি থকা ঘোঁৰাৰ গতি মন্থৰ হৈ পৰিছিল আৰু বিদেশৰপৰা শ্ৰমিক অনাৰ আঁচনিখন চৰকাৰে ১৯৭৩ চনত বাতিল কৰিছিল। ১৯৭৩ চনৰ নৱেম্বৰ মাহত আঁচনিখন বাতিল হোৱাৰ পিছত বুজনসংখ্যক শ্ৰমিকে নিজৰ নিজৰ দেশলৈ উভতি গৈছিল যদিও ২৭ লাখ শ্ৰমিক জাৰ্মানীত ৰৈ গৈছিল। আঁচনি বাতিল হোৱা সত্ত্বেও এইসকল ৰৈ যোৱাৰ কাৰণ আছিল এয়ে যে তেওঁলোকৰ নিজৰ নিজৰ দেশৰ অৱস্থাও ভাল নাছিল তথা এবাৰ জাৰ্মানী ত্যাগ কৰিলে ‘পুনৰ প্ৰৱেশ নিষিদ্ধ’! এওঁলোকৰ সিদ্ধান্ত খুব ভুল নাছিল, কাৰণ সময় অতিবাহিত হোৱাৰ লগে লগে জাৰ্মানীয়ে লাহে লাহে এইসকলক আঁকোৱালি লৈছিল আৰু এসময়ত এওঁলোক হৈ পৰিছিল জাৰ্মানীৰ নাগৰিক!

অইনখন জাৰ্মানী (German Democratic Republic)-তো একে ধৰণে ৩ বছৰীয়া ম্যাদৰ আঁচনিৰ জৰিয়তে ‘Low-skilled Contract Workers’ (কম-দক্ষতাসম্পন্ন চুক্তিবদ্ধ শ্ৰমিক) আহিবলৈ সুবিধা দিয়া হৈছিল আৰু এনে শ্ৰমিকক ‘Vertragsarbeiter’ বোলা হৈছিল। ১৯৬৩ চনত প্ৰথমে চুক্তি কৰা হৈছিল পোলেণ্ডৰ লগত। লাহে লাহে পোলেণ্ডৰপৰা অহা শ্ৰমিকৰ লগতে সমাজবাদী তথা সাম্যবাদী দেশ ভিয়েটনাম, কিউবা, মোজাম্বিক, পোলেণ্ড, হাংগেৰীৰপৰাও শ্ৰমিক জাৰ্মানীলৈ আহিছিল। ১৯৮৯ চনত এনে শ্ৰমিকৰ সংখ্যা আছিল ৯১০০০, আৰু তাৰে প্ৰায় ৬০০০০ আছিল ভিয়েটনামৰ। এই শ্ৰমিকসকলৰ বহুতকে নিজৰ নিজৰ দেশে পিছলৈ গ্ৰহণ নকৰাত তেওঁলোক জাৰ্মানী (GDR)ত থাকি গৈছিল। ১৯৬০ চনত জাৰ্মানী (GDR)-ত ৬৮৬০০০ বিদেশী লোক আছিল, ২০০০ চনত এইসকল বিদেশীৰ সংখ্যা হৈ পৰিছিল ৭৩ লাখ, অৰ্থাৎ ১৯৬০ চনৰ সংখ্যাৰ ১০ গুণতকৈও অধিক! ২০০৬ চনত এই সংখ্যা হৈ পৰিছিল ১৫৩ লাখ, অৰ্থাৎ জাৰ্মানীৰ জনসংখ্যাৰ ১৯% হৈ পৰিছিল প্ৰব্ৰজনকাৰী! ২০১৩ চনত এই সংখ্যা হৈ পৰিছিল ১৬৫ লাখ, অৰ্থাৎ সৰ্বমুঠ জনসংখ্যাৰ ২০.৫% ! এইসকলৰ ২৫ লাখ আছিল তুৰ্কী। উল্লেখযোগ্য যে পিছলৈ ১৯৯০ চনত দুয়োখন জাৰ্মানী ঐক্যবদ্ধ হৈ এখন হৈ পৰিছিল আৰু দুয়োখনত থকা অবৈধ প্ৰব্ৰজনকাৰীসকলো এখন ঐক্যবদ্ধ জাৰ্মানীৰ অন্তৰ্ভুক্ত হৈছিল। Max Frisch-অৰ টিপ্পনী এইক্ষেত্ৰত উল্লেখনীয়—“We asked for workers, and we got people.” [‘There is nothing more permanent than Temporary Foreign Workers’—Martin.]

The Previous parts of the write-up may found in the link Below.

https://www.mahabahoo.com/অসম-আন্দোলনৰ-অসম্পূৰ্ণ-ই/

 https://www.mahabahoo.com/অসমআন্দোলনৰঅসম্পূৰ্ণ-2/

Related Articles

error: Content is copy right protected !!
Close