অসম আন্দোলনৰ অসম্পূৰ্ণ ইতিহাস’’ গ্ৰন্থৰ আগকথা- (2)

অঞ্জন শৰ্মা

‘অসম আন্দোলনৰ অসম্পূৰ্ণ ইতিহাস’ সম্পৰ্কে দুষাৰ ক’বলৈ এৰি টাঞ্জানিয়া, জনসংখ্যা বৃদ্ধিৰ সমস্যা, আমেৰিকাৰ প্ৰব্ৰজনজনিত উদ্বিগ্নতা, বিশেষকৈ ডোনাল্ড ট্ৰাম্পৰ দুঃশ্চিন্তা এইবাবেই থোৰতে দাঙি ধৰিছো যে মাত্ৰ ৭৮৪৩৮ বৰ্গ কিলোমিটাৰৰ ভূখণ্ড অসমৰ তুলনাত ৯৮৩৪০০০০০০০ বৰ্গ কিলোমিটাৰৰ বিশাল আমেৰিকাও আজি বৈধ-অবৈধ প্ৰব্ৰজনকাৰীক লৈ সৃষ্টি হোৱা বিভিন্ন সমস্যাক লৈ শংকিত হৈ পৰিছে আৰু এনে শংকাত সাৰ-পানী যোগান ধৰিছে আমেৰিকাৰ সুউচ্চ দালান বিশ্ব বাণিজ্য কেন্দ্ৰ, পেণ্টাগণ আদিত চলোৱা আক্ৰমণে। ২০১৮ চনৰ ৮ জানুৱাৰী তাৰিখে ডোনাল্ড ট্ৰাম্প চৰকাৰে স্পষ্টভাৱে ঘোষণা কৰিছে—‘‘Enough was enough. From September 2019 the 200000 or so Salvadoreans who still have T.P.S. (Temporary Protected Status) will have to leave U.S.A.” ছালভাদোৰৰপৰা অহা শৰণাৰ্থীৰ লগতেই, ২০১০ চনত হোৱা ভূমিকম্পৰ ফলত নিজৰ দেশ ত্যাগ কৰি TPS-ৰ সহায়ত আমেৰিকাত আশ্ৰয় গ্ৰহণ কৰা ৪৬০০০ হাইটিয়ান আৰু ১৯৯৮ চনত ‍‘মিটছ’ (Mitch) নামৰ প্ৰবল ঘূৰ্ণি-ধুমুহাৰ ফলত সৰ্বস্বান্ত হৈ TPS-ৰ সহায়ত আমেৰিকাত শৰণাৰ্থী হৈ থকা ২৫০০ নিকাৰাগুৱানকো একে ধৰণেই আমেৰিকা ত্যাগ কৰিবলৈ ট্ৰাম্প চৰকাৰে নিৰ্দেশ জাৰি কৰিছে। ১৯৯৮ চনৰ ঘূৰ্ণি-ধুমুহাৰ বাবেই TPS প্ৰাপ্ত হোৱা ৬০০০০ হণ্ডুৰানেও অপেক্ষা কৰি আছে—কেতিয়া নিৰ্দেশ আহে আমেৰিকা  ত্যাগ কৰিবলৈ। উল্লেখযোগ্য যে ২০০১ চনত এল-ছালভাদোৰত হোৱা ভূমিকম্পৰ বাবেই ২৯০০০০ জন ছালভাদোৰানক আমেৰিকাই আশ্ৰয় দিছিল আৰু T.P.S. প্ৰদান কৰিছিল।

T.P.S.ৰ উপৰি আমেৰিকাত ‘‘আলহী শ্ৰমিক আঁচনি’’ (Guest Worker Programme)-ৰ অধীনত ‘‘ব্ৰেছেৰো আঁচনি’’ (Bracero Programme) এখন যুগুত কৰি মেক্সিকো চৰকাৰৰ সৈতে দ্বিপাক্ষিক চুক্তিত স্বাক্ষৰ কৰাৰ পিছত হ্ৰস্বম্যাদী ভিত্তিত মেক্সিকোৰপৰা হাজাৰে হাজাৰে শ্ৰমিক আমেৰিকাত প্ৰৱেশ কৰি আমেৰিকাৰ কৃষিখণ্ডত তথা ঔদ্যোগিক খণ্ডত জড়িত হৈ পৰিছিল। এই আঁচনি অনুসৰি চুক্তিৰ ম্যাদ সমাপ্ত হোৱাৰ পিছত শ্ৰমিকসকলে মেক্সিকোলৈ উভতি যাব লাগিব বুলি লিপিবদ্ধ আছিল। কিন্তু দেখা গৈছিল যে চুক্তিৰ ম্যাদ শেষ হোৱাৰ পিছতো মেক্সিকোৰপৰা আমেৰিকালৈ অহা শ্ৰমিকসকলৰ ৫০% তকৈও অধিক শ্ৰমিকে নিজ দেশলৈ উভতি যোৱা নাছিল। তদুপৰি বহু হাজাৰ শ্ৰমিকে অবৈধভাৱেও আমেৰিকাত প্ৰৱেশ কৰিছিল। আমেৰিকাই আঁচনি হাতত লোৱাৰ পিছত ১৯৪২ চনৰপৰা ১৯৬৪ চনলৈ আমেৰিকাত আনুমানিক ৪৬০০০০০ মেক্সিকান প্ৰৱেশ কৰিছিল আৰু ১৯৬৪ চনত আঁচনিখন বাতিল কৰাৰ পিছত প্ৰায় ২০ লাখৰো অধিক মেক্সিকান আমেৰিকাত থাকি গৈছিল। ‘There is Nothing More Permanent than Temporary Foreign Workers’-অত মাৰ্টিনে লিখিছে যে—“In total, 5.3 million Mexicans were apprehended at the U.S. —Mexico border and half a million illegal Mexicans immigrants entered the U.S. during the 22 years of the Bracero Program.” (Philip Martin, ‘There is Nothing More…’) মৰ্গানে কৈছে, “Guest workers not only do not go back home but they also induce others to enter U.S. illegally. Many Braceros either abandoned their contracts and stayed back in the U.S. or went back only to return to the U.S. illegally.” (Kristi L. Morgan, “Evaluating Guest Worker Programs in the U.S.: A Comparision of the Bracero Program and President Bush’s Proposed Immigration reform Plan.” Berkeley La Raza Law Journal, Vol. 15, No.2, 2004, P. 127)

The First part of the write-up link is placed below.

 https://www.mahabahoo.com/অসম-আন্দোলনৰ-অসম্পূৰ্ণ-ই/ ‎

Related Articles

Close