অসমৰ বুৰঞ্জী-(৪)

মূল: সঞ্জয় মিত্ৰ ---অনুবাদ: অঞ্জন শৰ্মা

১৯৩২ চনত “দেওধাই অসম বুৰঞ্জী” অসম চৰকাৰে প্ৰকাশ কৰে। এইখন পুৰণি অসমীয়া ভাষাত লিখা। শকাব্দৰ সলনি “আহোম লাক্-লি” ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে। “লাক্-লি” শান পঞ্জিকাৰ অনুসৰণৰ দ্বাৰা। এইখন বহগড়িয়া বংশৰ পাৰিবাৰিক বূৰঞ্জীৰ ওপৰত আধাৰিত। এই বংশৰ আতন বুঢ়াগোঁহাই ১৬৬২ – ৭৯ খ্ৰীষ্টাব্দত অসমৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী আছিল। তেওঁৰেই আত্মজীৱনী। ইয়াৰোপৰি দাতিয়লিয়া বুৰঞ্জী ( ৰাজদূত সকলৰ প্ৰতিৱেদন)ৰ পৰাও কিছুমান তথ্য গ্ৰহণ কৰা হৈছে। আহোমসকলৰ সৈতে জয়ন্তীয়া, কছাৰী, চুটীয়াসকলৰ সম্পৰ্ক, তেওঁলোকৰ আদিভূমিৰ ৰজাসকলৰ (নাৰা বংশ) সৈতে “ভাই ৰজা” সম্বন্ধ স্থাপন, স্থানীয় উপজাতি সকলৰ সৈতে লেনদেন – এনে সকলোবোৰ লেখা আছে।
“কামৰূপৰ বুৰঞ্জী” ১৯৩০ চনত প্ৰকাশিত।অসমীয়াৰ বাহিৰেও হিন্দী, ফাৰ্চী ৰ সংমিশ্ৰণ আছে “কামৰূপৰ বুৰঞ্জী”ত। তাৰোপৰি আছে কোচ, কামৰূপ আৰু অন্যান্য পাৰ্শ্বৱৰ্তী ৰজাসকলৰ সৈতে হোৱা যুদ্ধ বিগ্ৰহ। মোগলৰ আগ্ৰাসন – বিশেষকৈ ১৬৬৭ ৰ ইটাখুলিৰ যুদ্ধৰ বিৱৰণ – ম’ত মোগল সৈন্য সম্পূৰ্ণভাৱে পৰাস্ত হৈছিল,। সেইসম্পৰ্কে ভালেমান তথ্য আছে।
“পাদসা বুৰঞ্জী” সপ্তদশ শতাব্দীত সংকলিত হৈছিল। সেইসময়ত মীৰজুমলাৰ নেতৃত্বত বাৰম্বাৰ মোগলৰ আক্ৰমণ হৈছিল। এইখনত মোগল শাসন ব্যৱস্থা, ৰাজনীতি, বিদেশনীতি বিস্তৃতভাৱে আলোচিত। লেখক বোধহয় উচ্চপদস্থ ৰাজপুৰুষ বা ৰাজদূত, আৰু তেওঁ মুছলমান জগতৰ খুটিনাটি সম্পৰ্কে বিশেষভাৱে জ্ঞাত। তাইমুৰ, বাবৰ, আকবৰ, অন্যান্য মোগল সম্ৰাট, ঢাকাৰ নবাবসকল, মনচবদাৰী ইত্যাদি বিষয় উপস্থাপন কৰি  বোধকৰো পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মক ৰাজপুৰুষসকলৰ বাস্তৱ অৱস্থাৰ বিষয়ে অৱহিত কৰোৱা উদ্দেশ্যেও লেখকৰ আছিল।
১৭২৪ চনৰ পান্ডুলিপিক আশ্ৰয় কৰা “ত্ৰিপুৰা বুৰঞ্জী” ১৯৩৮ চনত প্ৰকাশিত হয়। এইখন বুৰঞ্জীত আহোমৰজা ৰুদ্ৰসিংহৰ ৰাজপ্ৰতিনিধিদ্বয় ৰত্নকান্ডালী শৰ্মা কাকতি আৰু অৰ্জুনদাস বৈৰাগীৰ ত্ৰিপুৰা যাত্ৰাৰ বিৱৰণ আছে। লগতে আছে ত্ৰিপুৰাৰ বহুত তথ্য।
ইয়াৰোপৰি “কছাৰী বুৰঞ্জী” আৰু “জয়ন্তীয়া বুৰঞ্জী”ও ১৯৩০ চনৰ শেষৰফালে গুৱাহাটীৰ পৰা প্ৰকাশিত হয়। এই দুখনত স্থানীয় ইতিহাসৰ বহুতো তথ্য-পাতি আছে।
“অসমৰ পদ্য বুৰঞ্জী” ব্যতিক্ৰম। অইন সকলো বুৰঞ্জী গদ্যশৈলীৰে ৰচিত। দুতিৰাম হাজৰিকাৰ দ্বাৰা ৰচিত” কালীভাৰত বুৰঞ্জী” আৰু বিশ্বেশ্বৰ বিদ্যাধীপৰ দ্বাৰা ৰচিত”বেলিমাৰৰ বুৰঞ্জী”ৰ পৰা সংকলিত। ১৬৭৯ চনত চুলিক্ফা বা ল’ৰা ৰজাৰ ৰাজ্যভিষেকৰ পৰা বৃটিছৰ আক্ৰমণ পৰ্যন্ত। মানসৈন্যৰ অগ্ৰাসনৰ বিষয়েও বহু বিৱৰণ পোৱা যায়। মূলতঃ তুংখুঙীয়া বংশৰ ইতিহাস।
(ক্ৰমশঃ)

Related Articles

error: Content is copy right protected !!
Close